Witaj na forum TF2.com.pl
Jeżeli jesteś nowy, pamiętaj, by przeczytać poradnik dla nowicjuszy.
Przed zadaniem pytania skorzystaj z wyszukiwarki i TF2 Wiki.

Lekcja nr 3 - Jak unikać oszustów

W tym dziale możesz napisać ogłoszenie o wymianę przedmiotów w grze. Czapki za broń, broń za metal etc.
Regulamin działu
Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia dowolnego postu bez podania przyczyn.
Oferty niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Nie wiesz gdzie dodać ofertę? Zerknij do wzorca -> [link]
Zabrania się powtarzania swoich ofert częściej niż co cztery strony tematu.
Oferty nie zawierające linka do profilu Steam będą kasowane (wystarczy uzupełnić pole SteamID w panelu użytkownika).
Jeżeli jakaś osoba wydaje wam się podejrzana - nie handlujcie z nią.

Lekcja nr 3 - Jak unikać oszustów

Postprzez Xantraz » 3 listopada 2011, o 22:47

W związku z rozkwitem tematu o wszelkiej maści scammerach (ang. oszustach) czapkowo-gierkowo-pieniężnych, postanowiłem przygotować dla początkujących handlarzy parę prostych nawyków, które powinni sobie wyrobić podczas handlu, kiedy w grę wchodzą jakiekolwiek przedmioty spoza TF2.

Proponuję uważnie przeczytać cały temat każdemu mniej doświadczonemu wirtualnemu czapkarzowi, może was to uratować przed stratą tego, co lubicie.

Przede wszystkim:
1. Upewnij się, czy osoba z którą handlujesz jest godna zaufania.
  • Steamrep to strona zawierająca bazę scammerów, w której możemy znaleźć oszustów, bądź ludzi o to podejrzanych. W większości przypadków mamy również link do konkretnego tematu z dowodami.
  • Zastanów się skąd pochodzi oferta - jest to beznadziejnie napisany post na pierwszym lepszym forum (który jest podejrzany pod każdym względem), czy oferta na Allegro (gdzie ludzie są mniej skłonni do oszukania kogoś)?
  • Za każdym razem zapytaj się o tzw. rep thread (repuration thread), czyli temat na oficjalnym forum Steam, czy SourceOP z postami poprzednich zadowolonych klientów. W większości przypadków temat z przynajmniej paroma pozytywnymi komentarzami wskazuje na kupca/sprzedawcę, któremu można zaufać.
  • UWAGA! Komentarze na profilu Steam nie są wiarygodnym źródłem o opiniach, gdyż sam właściciel profilu może sobie usuwać te niekorzystne dla niego. Nigdy nie akceptuj ich jako 'rep threadu'!
  • UWAGA 2! Upewnij się, że osoba, która właśnie ci podesłała swój rep thread nie podszywa się pod kogoś. Jak to najprościej zrobić? Odnajdź pierwszy post, który z reguły zawiera profil community danej osoby. Wejdź w ten profil i spróbuj tę osobę dodać. Gdy masz do czynienia z odpowiednią osobą, dostaniesz komunikat, że jest ona już dodana do listy, gdy nie - koniecznie poczekaj, aż dana osoba cię doda i zjedź niżej, do punktu 6.
  • Jeżeli jakaś oferta jest zbyt wspaniała, żeby była prawdziwa, to albo trafiłeś na jelenia, albo na scammera szukającego jelenia. Mówimy głównie o handlu itemy-pieniądze/gry, więc w 90% masz do czynienia z tym drugim.
  • Większość oszustów wyróżnia się charakterystyczną cechą - spieszy im się. Weź to pod uwagę, gdy ktoś proponuje ci okazję stulecia.
  • Scammerzy potrafią mieć najróżniejsze wymówki. Niech nie będą one powodem, dla którego zaryzykujesz stratę czegokolwiek.

2. Przy transakcji itemy-itemy:
  • Przejrzyj ten temat.
  • Jeżeli osoba oferuje ci przedmiot konkretnej jakości (autentyk, rzadki okaz), zawsze będą one miały pasujące dla przedmiotu kolory. Nie dajcie się nabrać na nazwę.
  • Kolejne popularne oszustwo to nazywanie Halloweenowych Haunted przedmiotów tak, by wyglądały na unusuale. Najprostsza metoda na spłoszenie potencjalnego oszusta - poprosić o pokazanie efektu w grze.
  • Każdy trade powyżej 8 przedmiotów sprowadzajcie do Steam Trade. Nie ma żadnych błędów całkowicie uniemożliwiających handel (bo takiego tłumaczenia ludzie też używają).
  • Nawet w przypadku prawdziwego unusuala upewnij się, że masz do czynienia z efektem, który chcesz zakupić: sprawdź, czy nazwa efektu nie jest zapisana w cudzysłowach, po kliknięciu 'ptaszków' przed zaakceptowaniem trade'u sprawdź, czy ktoś przez krótki moment nie zamienił efektu na inny (zdarzają się osoby z dwiema unusual czapkami, proponujące efekt np. burning flames i podmieniający go w ostatnim momencie na inne, znacznie tańsze, jak konfetti).
  • Znalazły się pacany próbujące wmawiać, że czapki po gotowości do trade'u nie widać przez laga. Żaden lag nie sprawia, że nie widać czapki po byciu gotowym na wymianę (nie rozumiecie opisu? Przykład tutaj)

3. Przy transakcji itemy-gotówka:
  • Pieniądze zawsze idą pierwsze. Wyjątkiem jest zaufany sprzedawca/kupujący z większą ilością opinii, niż twoja - wtedy, gdy on wpłaca, ma prawo wpłacić jako drugi.
  • Paypal nie jest wspaniały - istnieje mały odsetek ludzi, którzy mają odwagę robić tzw. chargebacki, czyli wycofywać po zakupie wcześniej przelane pieniądze. Ryzyko jest niewielkie (i praktycznie zerowe przy zaufanych ludziach), jednakże jeżeli chcesz uniknąć takiego wypadku, to...
  • ...Poproś kupującego o zapłatę w innych przedmiotach (np. wskaż upragnioną grę na Steama, czy aukcję u zaufanego sprzedawcy z kluczami). Duża ilość oszustów zniechęca się w takim przypadku.

4. Przy transakcji itemy-gra:
  • Tytułem wstępu: każdy trade poza Steam Trade jest cholernie ryzykowny.
  • Staraj się nie kupować CD-Keyów. Macie zerowe prawdopodobieństwo, że nie zostały wykorzystane, będziecie mieli problem z przywróceniem hasła na Steam, klucze mogą być z wycieku (Wyciek kluczy DiRT 3) lub mogą zakupione w innych krajach po niższych cenach i puszczone w obieg nielegalnie (co w najlepszym przypadku skończy się usunięciem gry z konta, a w najgorszym - na jego całkowitym zawieszeniu). Pomijam już prawdopodobieństwo, że ich w ogóle nie otrzymacie. Oczywiście CD-Key ≠ Steam Gift. Trade przez Steam Trade jest bezpieczny.
  • Zestawiając kilka poprzednich punktów: nikomu nie spieszy się do sprzedaży gry wartej 100 złotych za czapkę wartą 5.

5. If in doubt:
  • Użyj middlemana (pośrednika). Zbierze on przedmioty od obu stron i przekaże je dopiero w momencie otrzymania obu. Połowa oszustów się zdradzi, druga połowa oszustów może mieć gotowe rozwiązanie - fake middlemana. Aby się upewnić, poproś danego middlemana o dodanie cię, a następnie poproś o jego rep thread. Sprawdź wiarygodność w ten sam sposób, w jaki opisywałem to w 'UWAGA 2!'.
  • Tu masz listę middlemanów.
  • Osoba odmawiająca trade'u z udziałem zweryfikowanego middlemana i dalej namawiająca cię na trade między wami jest co najmniej podejrzana.

6. EJ, ZŁAPAŁEM BRUDASA! Co dalej?
  • Przede wszystkim zachowaj całą rozmowę na Steamie, zrób screenshoty. Jest to podstawowy dowód.
  • ZANIM zaczniesz jakikolwiek handel, bądź ujawnisz swoje podejrzenia, wejdź w jego profil Steam Community, skopiuj link do profilu i wklej na tę stronę. Zapisz całość w jakimś miejscu, przyda się później.
  • Jeżeli osoba prowadziła z tobą rozmowę w języku angielskim, zgłoś nią na SourceOP w odpowiednim temacie. Dostanie łatkę scammera, jeżeli admin uzna to za próbę oszustwa.
  • Jeżeli osoba podszywała się pod jakiegoś tradera, wypadałoby poza zgłoszeniem go poinformować samą osobę, pod którą się podszył, by ta ostrzegła przed nią w swoim własnym rep threadzie.
  • Dałeś się oszukać przy handlu pieniężnym? Podaj również do wglądu mail z Paypala, czy imię i nazwisko oszusta, by ludzie uniknęli go nawet, gdy będzie próbował się ratować kolejnym kontem na Steamie (tip: jeżeli delikwent został już przyłapany na oszustwie pieniężnym, wpisanie maila z paypala na steamrep.com również może go zidentyfikować).

Z pewnością jakieś sytuacje pominąłem, także będę wdzięczny za przypomnienie.
Reszcie po przeczytaniu życzę miłego handlowania.
Xantraz
Darczyńca

Re: Lekcja nr 3 - Jak unikać oszustów

Postprzez Hubcio » 3 listopada 2011, o 22:52

Kolejny kawał dobrej roboty!

:3

Hubcio

Postprzez iwolo15 » 3 listopada 2011, o 23:22

Ja dopiero zauważyłem że dirt 3 mi zabrało D:
( dobrze że dostałem go za darmo )
iwolo15

Postprzez Amadeusz » 3 listopada 2011, o 23:46

Prawde mówiąc - Xantraz by to zrobił wcześniej gdyby nie to że odpoczywal bo poprzednich dobrych lekcjach.. niestety fala oszustów jak i początkujących handlarzy wzrasta.. ale Good Job.
K2Core: asz ty podła pyro ty przeciwko mi!
Amadi: :33
Amadeusz

Postprzez Unforseen » 3 listopada 2011, o 23:54

No to najpierw trzeba mieć pięniądze :D
Unforseen

Postprzez trzmiel » 4 listopada 2011, o 07:26

No to moze teraz poradnik jak sprzedac drogo swoje violetowe czapki ;)?
ObrazekObrazek
szacunku dla glupoty nie potrafie sie nauczyc.
trzmiel

Postprzez Ddevil » 4 listopada 2011, o 08:27

Przyda sie ;)
Ddevil

Postprzez Qens » 4 listopada 2011, o 09:08

Polecam dodać jakiś punkt o trejdowaniu unusualami bo masz sie trejdnąć np fetti pałkarza za burning team captaina a on zamienia efekt czapki na inny a ty nawet nie zauważyłeś.
BTW: dobry poradnik.
*rozmowa głosowa*
Qens: Ja wale
Pepesh: Też bym chciał.
Qens

Postprzez Xantraz » 4 listopada 2011, o 19:10

Qens napisał(a):Polecam dodać jakiś punkt o trejdowaniu unusualami bo masz sie trejdnąć np fetti pałkarza za burning team captaina a on zamienia efekt czapki na inny a ty nawet nie zauważyłeś.

Fetti hełm pałkarza na team captain? Mógłby podmienić na dowolny efekt, i tak po rękach bym go całował :D
Podunkt przy pkt 2 dodany.
Xantraz
Darczyńca

Postprzez GOLDDIGGER » 7 listopada 2011, o 16:01

trzmiel jeżeli chcesz sprzedać coś drogo to musisz albo kogoś oszukać albo grać na serwerach "ruskich na których jest pełno noobów ( widziałem jak rusek sprzedał unusuala za 3 ref) bo często oni nie wiedzą jaka wartość dokładnie jest ich przedmiotu.( NIE POLECAM)
Data signature =>
Ukryty tekst:
GOLDDIGGER

Postprzez Qens » 7 listopada 2011, o 16:12

GOLDDIGGER napisał(a):trzmiel jeżeli chcesz sprzedać coś drogo to musisz albo kogoś oszukać albo grać na serwerach "ruskich na których jest pełno noobów ( widziałem jak rusek sprzedał unusuala za 3 ref) bo często oni nie wiedzą jaka wartość dokładnie jest ich przedmiotu.( NIE POLECAM)

Trzmiel/Kornel to totalny newbie z toną unusuali ale nic o nich nie wie ja jednego wytargowałem od niego za 3 czapoki, przydadzą mu sie te wskazówki.
*rozmowa głosowa*
Qens: Ja wale
Pepesh: Też bym chciał.
Qens

Postprzez DarkGames » 19 listopada 2011, o 20:43

^Ifter i po co to mowiles? :D

Ps. Przynajmniej udciwy jestes ;p
DarkGames

Powrót do Kupie / Sprzedam (TF2)